top of page
Dokument Rok na dědině pojednává o jedné rodině žijící kdesi v hloubi moravské vesnice. Zájmy členů této rodiny, snímané prostřednictvím filmového portrétu déle než rok, ukazují, jaké to je žít v dnešní době na “dědině”.

DCP, DCI-Flat, Zvuk 5.1

52 minut

titulky: anglické, francouzské a španělské

Česká televize uvedla dokument 10. března 2021 na ČT2. Druhá repríza bude 31. 5. 2023 opět na ČT2.

V červenci 2023 projekt zpřístupníme online.

Dokument Rok na dědině pojednává o jedné vesnici kdesi na Moravě. Či spíše o jedné rodině žijící kdesi v hloubi oné vesnice. Nahlížíme do jejich přemýšlení a do jejich osobitého světa. Své myšlenky nám sdělují dvanáctiletý Vojta a jeho táta Danek, kteří se společně věnují včelaření, Vojtova šestnáctiletá sestřenice Anetka, jež se chystá poprvé na hody, a jejich babička Bohuška, která to má všecko ráda. Hlavně tu dědinu. Přestože se část dokumentu odehrává v období hodů, dokument se nesoustředí na přílišný popis folklorních oslav, nýbrž chce zdůraznit, jak to vše naše postavy prožívají. Jak je to ovlivňuje, co to mezi nimi vytváří. Jakým způsobem je folklor v nás zakořeněn i v dnešní moderní době a co to o nás vypovídá.

Recenze dokumentu

Festival dokumentárních filmů Acampadoc Panamá 2020

2020_logo_Acampadoc_ANUAL FESTIVAL_1600px.png
Acampadoc_Mejor_Largometraje_2020.jpg
Devátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů ACAMPADOC uzavřel 14. 8. 2020 svůj promítací cyklus dvěma filmy, které vyzývají k zamyšlení o tom, jakou roli hraje okolí na vývoj lidské identity.

Zatímco první film Manteniendo trayectorias vykresluje městský život v souvislosti s 50. výročím založení metra v Mexico City, druhý film ukazuje přesný opak. Film Rok na dědině, natočený na moravském venkově, vypráví příběh dvou mladých protagonistů, kteří vyrostli na vesnici a zabývají se otázkou, zda by radši zůstali žít tam, nebo se přestěhovali do velkého města. Prostřednictvím hloubavých dialogů a scén, vykreslujících venkovskou každodennost, se dokumentu podařilo přimět diváky, aby se zamysleli nad tím, co je v životě důležité, nad hodnotou identity a štěstí. Čímž dokument dospěl k mnohem zásadnější otázce; ostatně ji, uprostřed idylické krajiny venkova zalité sluncem, evokuje jedna z protagonistek svým pohledem do kamery. Ta otázka by mohla být: Pro co žijeme?

Režisér Petr Smělík vysvětlil, že myšlenka dokumentu se vynořila spolu s otázkou, kterou si, stejně jako on sám, v určitém momentu svého života kladou všichni obyvatelé venkova jakékoli země: Zůstaneme žít na venkově, nebo se přestěhujeme do města? A skoro vždycky je odpovědí ta druhá možnost, a to ze zcela jednoduchého důvodu: ve velkých městech je více vzdělávacích a pracovních příležitostí. Díky tomu je Rok na dědině významný, neboť ukazuje, že i navzdory dálce a potřebě je člověk takovým, jakým vždy byl.
Acampadoc recenze
bottom of page